/ در گوناگون از مهندسی برق / توسط
آخرین زمان ویرایش:

آموزش کنترل دور موتورها بخش اول

در این پست از سایت آموزش تابلو برق به بررسی و نکات مهم در کنترل دور موتورها می پردازیم.سپس به بررسی اینورتر و تجهیزات و ویژگی های آن می پردازیم و نحوه انتخاب و کاربرد و کارکرد اینورتر را مورد بررسی قرار می دهیم

درایو اینورتر چیست؟

یک درایو فرکانس متغیر (VFD) که، درایو با فرکانس قابل تنظیم، درایو اینورتر، درایو میکرو و درایو دور متغیر نیز شناخته می شود در واقع یک نوع درایو با سرعت قابل تنظیم است که با تغییر فرکانس و ولتاژ ورودی به موتورهای AC سرعت و گشتاور این موتورها را کنترل می کنند.

VFDs در بخش های کاربردی مختلف اعم از لوازم خانگی کوچک تا بزرگترین درایوهای آسیاب معدن و کمپرسورهای صنعتی استفاده می شود. با این حال، تنها حدود ۲۵ درصد از انرژی الکتریکی مورد استفاده در جهان از این تکنولوژی استفاده می کنند که با توجه به وضعیت انرژی های فسیلی در آینده مطمئنا نیاز بیشتری برای استفاده از این تجهیزات احساس خواهد شد.

همچنین با افزايش كاربرد موتورهاي القايي در صنعت بحث كنترل اين موتورها اهميت ويژه اي پيدا كرده است. درايو VFD يك سيستم براي كنترل كردن سرعت يك موتور AC با كنترل كردن فركانس تغذيه اعمال شده به موتور الكتريكي است.

VFD به نام هاي AFD يا VSD نيز خوانده مي‌ شود. همچنين به مدارهاي اينورتري كه داراي فركانس و ولتاژ خروجي قابل تغيير باشند درايو الكتريكي گفته مي ‌شود.

سيستم VFD:

سيستم VFD معمولاً در موتورهاي سه فاز مورد استفاده قرار می گیرند اگرچه که این تجهیزات در موتورهای تک فاز نیز قابل استفاده هستند. شكل زير بلوكي از اين سيستم را نشان داده است. سيستم كنترل كننده فركانس معمولا به وسيله اپراتور فرمان گرفته و توان AC  فرکانس با یک دامنه ثابت را به يك توان AC با فركانس متغير تبديل مي‌كند.

رابط اپراتور:

اپراتور به وسيله يك صفحه كليد و يك صفحه نمايش (LCD) بر كاركرد موتور كنترل دارد و به طور کلی استارت و استاپ موتور الكتريكي، بر عكس كردن جهت چرخش موتور، سوئيچ كردن بين حالت دستي يا حالت اتوماتيك را می تواند کنترل کند.

اينورتر چيست؟

– اينورتر يا درايو AC به دستگاهي گفته مي شود كه به كمك آن مي توان سرعت يك موتور AC سه فاز را كنترل كرد بدون آنكه قدرت و گشتاور موتور كاهش يابد. اينورترها در ظرفيت هاي مختلف ساخته مي شوند مثلاً براي يك موتور با توان   ۲۰ اسب بخار بايد از اينورتر ۲۰ HP استفاده كرد.

انواع اينورتر از نظر ورودي كدامند؟

–  از نظر ورودي اينورترها به دو دسته تك فاز و سه فاز تقسيم مي گردند. البته خروجي همه آنها سه فاز است. براي اينورترهاي با توان بالاي ۳ اسب فقط از ورودي سه فاز استفاده مي گردد.

انواع اينورترها از نظر كاربرد كدامند؟

–  از نظر كاربرد اينورترها به دسته هاي مختلفي تقسيم مي شوند. براي راه اندازي پمپ ها، فن ها، آسانسور، جرثقيل، نوارهاي نقاله، دستگاه هاي اكسترودر و…… از اينورتراستفاده مي شود. براي پمپ و فن از اينورترهاي با گشتاور متغير و براي آسانسور و نوار نقاله و جرثقيل از اينورتر با گشتاور ثابت و براي اكسترودرها از اينورتر با فيدبك PG بهره برداري مي كنند.

%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%d8%a7%db%8c%d9%86%d9%88%d8%b1%d8%aa%d8%b1

در ادامه به بررسی مزایای استفاده از اینورتر و به بررسی برخی از آنها پرداخته می شود

مزاياي استفاده از اينورترها چيست؟

– كاهش انرژي مصرفي و لذا كاهش هزينه برق، كاهش جريان راه اندازي و در نتيجه طولاني شدن عمر موتور، امكان تغيير سرعت موتور، امكان تغيير جهت حركت موتور، داشتن حفاظت در برابر اضافه بار، امكان كار موتور در شرايطي كه ولتاژ ورودي متغير است، امكان كنترل از راه دور، ايجاد سرعت بيشتر از سرعت نامي موتور، برنامه ريزي كردن حركت.

كدامیک از اينورترها دارای کیفیت بالاتری هستند؟

–  اينورترهايي كه داراي استاندارد CE,UL,cUL باشند، مورد تائيد صنايع اروپا و آمريكا بوده واز نظر كيفيت مناسب هستند.

مزایای استفاده از اینورتر:

تنظيم دقیق سرعت موتور (كنترل دور)
تغير جهت دور به راحتي و بدون نياز به كنتاكتور
روشن و خاموش نمودن موتور بدون نياز به قطع و وصل برق اصلي
حفاظت موتور در مقابل افزايش ولتاژ و جلوگيري از آسيب ديدن موتور

یکی از بزرگترین مزایای این سیستم ها راه اندازي نرم موتور بدون هيچ گونه ضربه به قسمت هاي مكانيكي مثل كوپلينگ ها، گير بكس ها، تسمه ها، زنجيرها و …  که در نتيجه افزايش طول عمر مفيد موتور و ساير قسمت هاي مكانيكي را سبب می شود.

حفاظت موتور در برابر اضافه بار؛ در اين حالت اگر بار موتور از مقدار مجاز بيشتر شود ، اينورتر موتور را خاموش کرده و به كاربر پيام اضافه بار نشان مي دهد.

جلوگيري از گرم كردن و در نهايت سوختن موتور در مواردی كه موتور به طور مداوم تغییر جهت دور داده و یا خاموش و روشن مي شود .

صرفه جویی در انرژی:

یکی از کابردهای اینورترها در صنایع پمپ های خانگی است، که هم به صورت یک قطعه داخلی و هم به صورت یک قطعه خارجی بر روی الکتروپمپ ها نصب می شود و در واقع نسل جدیدی از پمپ ها دور متغیر را معرفی نموده است، وجود کنترل کننده دور در پمپ ها چندین مزیت دارد که از مهترین آنها به کاهش مصرف انرژی، کاهش استهلاک پمپ، کاهش سر و صدای پمپ و… می توان اشاره نمود، الکتروپمپ های دور ثابت به محض اینکه شیر آبی باز شود با حداکثر توان خود شروع به کار می کنند که این هم استهلاک بالای پمپ را به دنبال دارد و هم مصرف بالای برق بنابراین با استفاده از کنترل کننده های دور موتور می توان دور موتور را درست به اندازه نیاز به فشار آب تنظیم نمود تا هم مصرف آب و برق کاهش یافته و هم عمر مفید دستگاه ها و تجهیزات افزایش یابد.

بخش دوم این مقاله با عنوان آموزش کنترل دور موتورها بخش دوم به زودی آماده و در سایت تابلو برقی قرار می گیرد

نوشته های مشابه

دو فایل با ارزش برای پلاک خوانی موتورهای سه فاز

در این پست از سایت آموزش تابلو برق و تاسیسات الکتریکی به بررسی پلاک خوانی موتور می پردازیم. دو فایل…

آموزش کنترل دور موتورها بخش دوم

با دومین بخش از آموزش کنترل دور موتورها در خدمت شما مهندسین و کاربران تابلو برقی هستیم در این پست…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *