/ در تاسیسات الکتریکی / توسط

انواع لامپ ها

انواع لامپ ها عنوان مطلبی است که در سایت آموزش تابلو برق گذاشته می شود.شما در این متن (انواع لامپ ها) با لامپ هایی که کاربرد زیادی در تاسیسات الکتریکی دارند آشنا می شوید.که در زیر به توضیحاتی در این مورد پرداخته شده است.انواع لامپ ها

لامپ هاي التهابي – رشته اي
اينها همان لامپ هاي رشته اي هستند که ده ها سال است مورد استفاده قرار ميگيرند و در هر مغازه اي يافت ميشوند. نور لامپهاي رشته اي گرم و يکنواخت است و شباهت زيادي به نور طبيعي دارد. به دست آوردن ميزان نور متفاوت به سادگي توسط تغيير نيروي برق (وات) امکان پذير است.
حباب لامپهاي التهابي در اندازه ها و شکلهاي مختلف توليد ميشود. حبابهاي سفيد رنگ علاوه بر ملايم کردن نور، در زمان مطالعه مانع ناراحتي چشم ميشوند و حبابهاي رنگين، در موارد متنوعي از جشنها و نورپردازي حياط گرفته تا استفاده از تاريکخانه چاپ عکس و چراغ خواب مورد استفاده قرار ميگيرد.
از آنجايي که رشته نازک درون لامپ- به خصوص در انواع کم نور تر آن- به سادگي گسيخته ميشود لامپهاي التهابي ضد لرزش، انتخاب مناسبي براي مکانهايي هستند که چراغ يا لوستر در اثر سر و صداي محيط يا حتا راه رفتن سامنان طبقات فوقاني، مدام در حال لرزش است. اين لرزش ممکن است به نظر خفيف باشد اما عمر لامپ را کوتاه ميکند.
لامپ فلورسنت
هرچند نور لامپهاي فلورسنت (Fluorescent) به اندازه نور لامپهاي التهابي خالص و خودماني نيست، اما نوري حقيقي به شمار ميرود. اين لامپها از نوع رشته اي گران تر هستند اما عمر بسيار طولاني تري داشته و انرژي بسيار کمتري مصرف ميکنند.
در واقع، لامپهاي فلورسنت به صرفه جويي بسيار کمک ميکنند زيرا تا حدود ? سال عمر ميکنند. اين عمر طولاني دليل خوبي براي نصب آنها در مکانهايي است که دسترسي به آن مشکل است. اين لامپها علاوه بر اشکال استوانه اي و حلقه اي، به شکل لامپ يچي نيز ساخته شده اند که استفاده از آنها را در هر شرايطي امکان پذير کرده است.
لامپ هالوژن
اين لامپها، از تازه ترين انواع لامپ هستند و با نور سفيد و مواج خود، رنگهاي موجود در اتاق را تقويت ميکنند. در حال حاضر قيمت اين لامپها به نسبت زمان اولين توليد در اوايل دهه ?? بسيار کمتر شده استو بسيار بيشتر مورد استفاده قرار ميگيرد. اين لامپها طوري طراحي شده اند که عمري طولاني داشته باشند، اما وجود متغيرهايي چون چربي دست (هنگام بستن لامپ)، چربيهاي موجود در هوا و ذرات گرد و غبار، ميتوانند عمر آنها را به طور قابل توجهي کاهش دهند.
براي طولاني کردن عمر لامپ هالوژن، هنگام خارج کردن لامپ نو از بسته بندي و نصب آن از دستکش پلاستيکي يا کيسه فريزر استفاده کنيد. از لمس آنها با دست خودداري کنيد زيرا چربي دست، حتا به مقدار کم، عمر لامپ را کم ميکند.
در ضمن اين لامپها را به طور مرتب با يک گردگير تميز از جنس پر يا انواع مشابه آن، گردگيري نماييد. اين کار را تنها در زماني که لامپها خاموش و کاملا سرد هستند انجام دهيد. به ياد داشته باشيد که لامپ هالوژن روشن بسيار داغ ميشود، قبل از لمس آن از سرد بودن آن مطمئن شويد.
لامپ زينان
لامپ زينان (Xenon)، براي نورپردازي در گوشه و کنار و يا در زير کابينتها مناسب است زيرا داراي نوري سفيد و خالص است. اين لامپها درواقع نوعي لامپ هالوژن هستند اما از انواع معمول آن کمتر داغ ميشوند و انرژي کمتري مصرف ميکنند.
لامپهاي لوله اي
لامپهاي لوله اي به شکل شمعهاي بلند هستند و براي نورپردازي تابلو و همچنين روشن کردن ورقه هاي نت نوازندگان به کار ميروند.
لامپ شمعي
اين لامپها که به شکل ساده شده شعله شمع ساخته ميشوند، معمولا از نوع التهابي هستند و به خاطر شکل خاص و کم مصرف بودن، در چلچراغها ، زير پوشش هاي کوچک، و بر روي پايه هاي فانتزيبه کار ميروند. لامپهاي شمعي در دو شکل کلي سفيد و شفاف توليد شده و بدون پوشش يا آباژور هم به کار ميروند.
لامپهاي انعکاسي يا جيوه اي
اين لامپها با داشتن يک لايه جيوه در يک طرف، براي استفاده در چراغهاي سقفي و ديواري مناسب هستند و در جهت خاصي نورافشاني ميکنند.
لامپهاي کريپتون
لامپ کريپتون (Krypton از لامپهاي معمولي بسيار پر نورتر است و معمولا در فلش دوربينهاي عکاسي و چراغهاي اتوموبيل به کار برده ميشود. استفاده خانگي از اين لامپها نيز کم کم رواج يافته است.
لامپ های مهتابی
لامپ هاي مهتابي فشرده در کنار محاسن متعدد مي توانند خطرناک هم باشند حقايقي از لا مپ هاي کم مصرف امروزه کاربرد لامپ هاي فلوئورسنت در منازل و فروشگاه ها مورد اقبال فراواني قرار گرفته واستفاده از آن در اشکال مختلف مرسوم شده است. در مقايسه با لامپ هاي رشته اي، دليل عمده مصرف لامپ هاي مهتابي علاوه بر داشتن ويژگي نور سفيد و توليد گرماي به مراتب کمتر، انرژي کمتري است که مصرف مي کنند؛ در واقع امروزه مصرف کنندگان به مقوله مصرف انرژي و بهاي آن بيشتر اهميت مي دهند و هزينه هاي انرژي جايگاه ويژه اي در فهرست هزينه هاي مصرف کنندگان يافته است.
استفاده از لامپ هاي مهتابي بخصوص نسل جديدشان که به لامپ هاي مهتابي فشرده معروفند، نزديک به دو سوم کاهش در مصرف انرژي روشنايي را به همراه دارد و اين مساله اي است که بخصوص خانوارها از آن چشمپوشي نمي کنند. با همه اين اوصاف، لامپ هاي فلوئورسنت بي خطر هم نيستند. البته اين موضوع با توجه به محاسن آن کمتر مورد توجه قرار گرفته است. جالب اينجاست که خطرزايي يا عيب لامپ هاي مهتابي به واسطه يکي از مزيت هايش است که به ساختار آن مربوط مي شود!
حباب لامپ هاي فلوئورسنت فشرده يا همان مهتابي هاي کم مصرف خودمان حاوي مقادير اندکي جيوه است. در نتيجه نمي توانيم بدون خطر بالقوه از تماس با آنها چشمپوشي کنيم.لامپ ها همواره مي شکنند اما چرا شکستن يک لامپ فشرده در برخي کشورهاي پيشرفته در خانه باعث مي شود اداره حفاظت محيط زيست صاحبخانه را به يک مامور رفع آلودگي ارجاع کند؟ جواب در نوع لامپ شکسته شده مهتابي و محتويات حباب قرار دارد. لامپ هاي مهتابي فشرده همانند لامپ هاي مهتابي لوله اي شکل اوليه، حاوي مقادير کمي جيوه در حدود 5 ميلي گرم هستند و جيوه براي قابليت ساطع کردن و تشعشع نور در يک لامپ مهتابي ضروري است. هر چند جيوه به سيماب و رنگ نقره اي معروف است ولي تاثيرش در لامپ هاي مهتابي در بروز نور سفيد است. اين فلز سنگين که در دماي متعارف به حالت مايع است، بسيار لغزنده بوده و در اثر ريختن به شکل گوي هاي بسيار ريز پخش شده و به سختي جمع آوري مي شود و علاوه بر اين، به واسطه داشتن بخارات سمي از موادي به شمار مي رود که حتي در محيط هاي آزمايشگاهي با احتياط به کار برده مي شود. سميت بالاي جيوه يکي از دغدغه هاي سلامت عمومي و محيط زيست به شمار مي رود و بويژه براي مغز جنين و کودکان مضر است. به همين دليل مقامات رسمي استفاده از آن را در کاربردهايي نظير دماسنج ها گرفته تا خودرو و کليدهاي ترموستات مختصر يا مردود کرده اند (مثلا يک کليد ترموستات که هنوز در بسياري منازل معمول است، حاوي 3 هزار ميلي گرم جيوه معادل 600 لامپ مهتابي است.)
مشکل با شکستن لامپ شروع مي شود. جيوه به صورت بخار رها شده و مي تواند استنشاق شود يا به صورت پودر ريز داخل فرش و ساير منسوجات جاي بگيرد. در ژورنال سالانه پزشکي آمريکا در سال 1990 به يک مورد سميت جيوه اي ناشي از لامپ هاي مهتابي استناد شده که طي مقاله مزبور کودک 23 ماهه اي پس از شکستن يک کارتن محتوي لامپ هاي مهتابي در محوطه بازي دچار کاهش وزن و جوش پوست و خارش شديد شد.
وقتي لامپ مهتابي مي شکند
اما اگر يکي از همين لامپ هاي مهتابي فشرده در منزل يا اتاق کارمان بشکند، چه اقدامي مي توانيم بکنيم؟
کارشناسان مديريت و حداقل رساني زائدات پرخطر سازمان حفاظت محيط زيست توصيه مي کنند: اول پنجره ها را باز کنيد و بعد از منزل خارج شويد. تهويه سريع اتاق در اکثر مواقع چاره ساز است. همه افراد و حيوانات خانگي را از اتاق به مدت 15 دقيقه بيرون کنيد و بگذاريد هواي اتاق خارج شود. اگر در منزل از سيستم گرمايش مرکزي يا سيستم مرکب گرمايش و تهويه مطبوع استفاده مي کنيد و نمي خواهيد اين بخارات سمي مکيده شوند، حتما آن را خاموش کنيد.
بعد از خارج شدن هواي اتاق، تکه هاي بزرگ تر حباب لامپ را که روي سطوح سخت ريخته را به وسيله تکه اي مقوا برداشته و براي برداشتن تکه هايي که روي فرش ها و سطوح نرم افتاده اند از دستکش استفاده کنيد تا از تماس مستقيم اجتناب شود. براي جمع کردن خرده هاي باقي مانده هم از نوار چسب استفاده کنيد؛ سپس روي سطوح سخت را با دستمال يا حوله اي مرطوب پاک کنيد. حال کليه مواد و دستمال ها را در کيسه اي پلاستيکي مطمئن و بدون درز يا ظرف شيشه اي با سرپوش فلزي جاي دهيد. البته ظروف شيشه اي در اين باره خيلي بهتر جواب مي دهد چون مشخص شده که کيسه هاي پلاستيکي عملا نمي توانند بخارات جيوه را در خود نگه دارند و در صورت استفاده حتما بايد خارج از خانه گذاشته شوند. در ضمن بايد از به کاربردن جاروبرقي يا جاروي دستي اجتناب کنيد، زيرا موجب پخش شدن جيوه به ساير قسمت هاي خانه مي شوند.
بازيافت به شيوه اي متفاوت
لامپ هاي مهتابي سالم نيز از بابت جابه جايي و کنار گذاشتن مي توانند مايه دردسر شوند. در بسياري مناطق انداختن لامپ هاي مهتابي به داخل زباله دان هاي عادي شهري غيرقانوني است،
چراکه نزديک ترين امکانات بازيافت يا جمع آوري ممکن است مايل ها دورتر باشد. البته با وجود رواج برنامه هاي بازيافت، شماري از بطري ها و ظروف از محل هاي دفن زباله سر درآورده اند و ممکن است موجب ارائه نرخ هاي نسبتا پاييني براي بازيافت شوند.
با وجود گسترش فراگير لامپ هاي مهتابي فشرده، متخصصان برق و روشنايي راهکارهاي جديدي را براي جايگزيني با آنها جستجو مي کنند. يک روشنايي جايگزين عاري از جيوه ممکن است ديودهاي نوري (LED) باشند که بسرعت هم در حال پيشرفت و توسعه است. اين ديود هاي نيمه هادي که در اثر اعمال جريان نور منتشر مي کنند، شايد اميدبخش ترين گزينه جايگزين فاقد جيوه به شمار روند؛ اما اگر بخواهيم از نظر اقتصادي سبک و سنگين کنيم، فعلا از بابت کارايي، رنگ و هزينه جايگاه مناسبي ندارند. با وجود حکمفرمايي درازمدت لامپ هاي مهتابي به نظر نمي رسد که کار يا توليد جيوه بتدريج متوقف شود. اتم ها و ملکول هاي فراواني تحقيق و بررسي شده اند ولي هيچ چيزي همانند جيوه عملي و کارآمد پيدا نشده است.
اخطار جيوه: لامپ هاي فلوئورسنت (مهتابي) فشرده حاوي مقادير بسيار کمي جيوه هستند و به هنگام شکستن بايد مراقبت و توجه لازم اعمال شود.

اگر به دنبال فایل جامع در مورد سیم کشی و مانور دادن بر روی روشنایی تاسیسات الکتریکی هستید

اگر به دنبال منبع و جزوه یا کتابی پیرامون روشنایی و روش های متنوع برای روشنایی ساختمان هستید

حتما این فایل را مشاهده کنید.

کاربرد عملی رله های الکترونیکی در روشنایی ساختمان برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

نوشته های مشابه

رنگ چراغ سیگنال

این چراغ ها هم بصورت LED و هم بصورت چراغ های کوچک می باشند . دارای قاب پیچ ومهره ای…

سربندی موتور سه فاز

سربندی موتور سه فاز در حالت ستاره و مثلث برای اتصال سیم پیچ های موتور سه فاز،سر سیم ها از…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *