/ در تاسیسات الکتریکی / توسط

راه انداز موتور سه فاز با برق تکفاز

در این پست از سایت آموزش تابلو برق راه انداز موتور سه فاز با برق تکفاز با ارائه دلائل فنی و تئوری شرح داده می شود. از راه انداز موتور سه فاز با برق تکفاز می توان در صورت نیاز می توان استفاده کرد ولی حدود مطلوب را برایتان ایجاد نخواهد کرد.

طراحی موتورهای سه فاز با تک فاز اساساً متفاوت است، اما در شرایط اضطراری و در صورت عدم دسترسی به به برق سه فاز می توان موتور سه فاز را با احتیاط توسط برق تکفاز راه اندازی نمود.
ایده این موضوع نیز به کارکرد موتور سه فاز در شرایط قطع یک فاز بر می گردد. هر چند در صورت قطع یک فاز موتور قادر نیست در شرایط نامی خود کار کند اما به هر حال روتور می چرخد.برقدار نمودن موتور سه فاز 400 ولت با برق تکفاز 230 ولت علاوه بر مشکلات فوق بحث راه اندازی اولیه موتور را نیز به همراه دارد. زیرا گشتاور راه اندازی موتورهای تکفاز صفر است و اینگونه موترها نیازمند مکانیزمهای راه انداز هستند. یک روش معمول برای ایجاد گشتاور راه اندازی، ایجاد اختلاف فاز زمانی روی دو میدان مغناطیسی حائز اختلاف فاز مکانی می باشد. در موتورهای سه فاز ، اختلاف فاز مکانی سیم پیچی ها تأمین شده است تنها لازم است یک اختلاف فاز زمانی نیز بین برق اعمالی به دو سیم پیچی ایجاد شود. برای مثال استفاده از خازن بطور سری یا موازی با یکی از سیم پیچی ها منظور ما را برای تأمین گشتاور راه اندازی تأمین می نماید. پس از راه اندازی خود بخود گشتاور الکترومغناطیسی در جهت حرکت روتور تقویت و در خلاف جهت آن تضعیف می شود و موتور در صورت بار گذاری کم می تواند به حدود سرعت نامی خود برسد.
برای راه اندازی موتور سه فاز به صورت تک فاز:
1- خازن را چطوری محاسبه کنیم؟
2-اتصال موتور سه فاز رو ستاره بگریم یا مثلث؟ هر کدوم از حالت ستاره یا مثلث قدرت را چقدر کاهش می دهند؟
3-در این روش محدوده توان موتور سه فاز چقدر باید باشد؟به عبارت دیگربرای چه موتورهای سه فازی وتا چه توانی از موتور سه فاز مجازیم از خازن استفاده کنیم؟؟؟

برای راه اندازی متور سه فاز با برق تکفاز باید بشرح زیر عمل کنید

1- اگه از اینورتر با ورودی تکفاز استفاده کنید آن طرف اینورتر برق سه فاز را تحویل خواهد داد و براحتی موتور کنترل خواهد شد البته تا قدرت 4 کیلو وات بیشتر نمی شود استفاده کرد. و حداکثر قدرت موتور  می تواند 4 کیلو وات باشد.
2- اگه از خازن استفاده کنید بستگی به ولتاژ موتور می توانید اتصال رو ستاره یا مثلث ببندین قدرت هم کمی محدود خواهد شد و خازن هم زود خراب خواهد شد و گشتاور راه اندازی کم می شود.
معمولا برای هر کیلو وات 70 میکرو فاراد خازن در نظر می گیرند
توان هم تا جایی که برق جواب بده می توانید استفاده کنید
البته از یک حدی بیشتر بکشید ( حدود 4 کیلو وات ) خازن خیلی داغ کرده و احتمال ترکیدنش بیشتر می شود.

از این روش در کارگاه های سیم پیچی که برق سه فاز ندارند برای تست صحت سیم پیچی الکتروموتورهای سه فاز استفاده می شود
مطمئنا این روش قادر به راه اندازی موتور سه فاز تحت بار نخواهد بود.
در ابتدا کلاف ها را بصورت مثلث ببندید و یک خازن با ظرفیت زیر را بصورت موازی به یک کلاف متصل نمایید.
ظرفیت خازن= در ولتاژ فاز 220 ولت به ازای هر 1kw توان موتور 70میکروفاراد ظرفیت نیاز داریم.
اگر اینرسی بار زیاد نباشد این روش قادر است موتور را با 80 درصد قدرت نامی اش بکار اندازد اما گشتاور راه اندازی به مقدار 26-60 درصد اتصال به سیستم سه فاز کاهش خواهد یافت

نوشته های مشابه

تابلو برق دیزل ژنراتور

تابلو برق دیزل ژنراتور عنوان مطلبی است که در سایت آموزش تابلو برق قرار می گیرد.در این نوشته یک دید…

پديده جريان خزشي

خزش یا creepage یک جریان هدایتی کوچک بین دو هادی از طریق یک سطح واسطه است و معمولاً تا وقتی…

19 دیدگاه

  1. آموزش تابلو برق نویسنده پست

   سلام دوست عزیز وقتی از اینورتر برای راه اندازی استفاده می کنی موتور باید مثلث باشه
   در صورتيکه از اينورتر 220*3 استفاده ميکنی ، موتور به صورت مثلث بسته می شود.
   در صورتيکه از اينورتر 380*3 استفاده ميکنی ، موتور به صورت ستاره بسته می شود.

 1. امید

  باسلام خدمت مهندس عزیز وبا تجربه.آیا میتوان با اینورتر , یک موتور تکفاز مثل پمپ آب را راه اندازی کرد ودور موتور را کنترل کرد؟

  1. آموزش تابلو برق نویسنده پست

   با سلام.
   دوست عزیز کار اینورتر تبدیل موج AC به DC است.
   درواقع خروجی آن جریان DC می باشد
   حال با این شرایط چجوری می تونید موتور تکفاز رو با اینورتر راه اندازی کنید.؟
   اگر راهی یا روشی دارید بگید ما هم استفاده کنیم.
   تشکر از نظر شما.

   1. black

    تبدیل موج ac به dc که میشه یکسو سازی مهندس برعکس گفتی که… اینورتر کارش تبدیل ولتاژ مستقیم به متناوب هستش برای کنترا بهتر فرکانس که وارد بحثش نمیشیم…اما در کل تنظیم سرعت در موتور تکفاز یا پمپ تکفاز مشکله و هزینه بره

 2. ناصر

  سلام مهندس میشه بوسیله یک اینورتر تکفازبه سه فازدوتاموتورسه فازدریک توان راه اندازی کرد یعنی اینورترما۱/۵کیلووات باشه وموتورهاهم هرکدوم ۱/۵کیلوات جمعاباهم سه کیلوات هستندتشکر

  1. آموزش تابلو برق نویسنده پست

   با سلام.خیر در این صورت توان دو برابر می شود.توان ورودی 1 توان خروجی دو برابر می شود.

 3. مصطفی بزرگزاد

  باسلام بزرگزاد هستم تکنسین برق : البته امید جان دوست عزیز: خروجی اینورتر (درایو ) ac با فرکانس و دامنه متغییر مباشد . و ورودی آن میتواند تکفاز ویا سه فاز باشد .
  پس بنابر این موتور سه فاز(توان پایین ) را میتوان با شبکه تک فاز توسط یک درایو تک فاز براحتی راه اندازی کرد….

 4. رسول

  سلام.من زیاد از اینورترها سررشته ندارم.می خوام بدونم موتوری که با اینورتر راه اندازی میشه سیم پیچ هاش باید چه اتصالی داشته باشه؟
  ممنون

  1. مصطفی بزرگزاد

   با سلام اگر روی پلاک موتور نوشته 220/380 فقط ستاره . اگر روی پلاک موتور نوشته 380/660 ستاره مثلث راه اندازی میشود. البته در ایران ….

 5. مصطفی بزرگزاد

  سلام آقای مهندس : درمورد ترانسمیترها هم شما اطلاعات دارید که من از شما سوال کنم ؟ ممنون….

 6. مصطفی بزرگزاد

  سلام آیا ترانسمیتر وترانسدیوسرها امروزه دریک قطعه ارائه میشود ؟ ساختمان درونی آنرا میتوان توضیح داد ممنون….

 7. محمد

  سلام مهندس جان
  من با یک اینورتور سه فاز به تک فاز یک الکتروموتور ۸۰ واتی را راه اندازی کردم. به سر الکتروموتور یک پولی وصل کردم که که با چرخاندن یک سیم بکسل یک ریلی را جابه جا کند. سیم بکسل به راحتی با دست حرکت می کند اما موتور نمی تواند آن را بچرخاند. مشکل از توان موتور است؟ بارم خیلی کمه در حد نهایت ۱۰ کیلو

  1. آموزش تابلو برق نویسنده پست

   با سلام.

   احتمالا در لحظه راه اندازی توان موتور برای به حرکت در آوردن پولی کافی نیست

  2. black

   برق سه فاز داری چرا از تکفاز استفاده کردی … یه موتور 80 واتی که قدرتش در حد موتور اسباب بازیه ..تو باید از یه موتور با قدرت 1.5 کیلووات با با یه گیر بکس مثل بالا بر مصالح استفاده کنی که سرعت چرخش رو کم کنه و قدرت رو بیشتر

 8. بهرام

  سلام آیا با داشتن فقط یک ژنراتور خالی و امکان چرخش دستی آن بدون قسمت دیزلی و یا سوختی در واقع ژنراتور را خودمان بصورت دستی چرخش دهیم آیا امکان خروجی برق 220 ولت را به میدهد و یا خیر آیا خروجی ای که ژنراتور دارد تبدیلی و یا چیزی را دارا میباشد که به 220 ولت خروجی منجر میشود و یا همانطوری خروجی ژنراتور برق 220 ولت میباشد و آیا میتوانیم از خروجی مستقیم 220ولت ژنراتور در صورت موجود بودن جهت مصرف دستگاه های خانگی استفاده کنیم

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *