/ در تاسیسات الکتریکی / توسط

مراحل ورود برق به ساختمان ها

در این قسمت از سایت آموزش تابلو برقی می خواهیم به صورت تخصصی به این مقوله بپردازیم که از کجا و چگونه آپارتمان و یک واحد ساختمان, برق را دریافت و مورد استفاده قرار می دهد و در این مسیر چه تجهیزاتی استفاده می شود تا در نهایت برق مورد نیار یک واحد مسکونی تامین شود. سپس به تابلو برق کنتوری پرداخته می شود.

در سراسر کشور و در سطح شهرها و روستاها برای توزیع انرژی برق معمولاً دو نوع شبکه هوایی برق با ولتاژ 20 کیلوولت ( بیست هزار ولت ) و فشار ضعیف ( 400 ولت ) وجود دارد. ولتاژ 20کیلوولت خطوط فشار متوسط توسط ترانسفورماتورهای کاهنده که بر روی پایه های برق مشاهده می گردند، به ولتاژ قابل استفاده (400-220 ولت) تبدیل می شوند. این ولتاژ توسط خطوط فشار ضعیف که معمولا به صورت 5 سیمه هستند برای استفاده مشترکین توزیع می شوند. از این پنج سیم دو رشته سیم یکی مربوط به نول (نقطه ی صفر ترانسفورماتور) و دیگری مربوط به فاز روشنایی معابر شب است و سه سیم دیگر هم مربوط به برق سه فاز می باشد.

Untitled

فلش قرمز مربوط به ورودی از طریق شبکه برق یا همون ترانس توزیع و فلش های زرد رنگ به سمت تابلو کنتوری

این خطوط پنج سیمه وارد تابلویی مانند تابلوی شکل بالا می شود که در این تابلو سه عدد کلید مشاهده می شود که دو تا کناری کلید های کاردی هستند و نباید زیر با قطع شوند و کلید وسطی یک کلید کامپکت یا mccb است که به عنوان تغذیه اصلی این تابلو مورد استفاده قرار گرفته است.کلید های کاردی برای مصرف تابلو های داخل آپارتمان اعم از تابلو تغذیه آسانسور و تابلو های کنتوری مورد استفاده قرار می گیرد و در پشت این تابلو که شکل آن در زیر آمده است برای تغذیه روشنایی محوطه استفاده شده است همچنین در این تابلو زمانی که درب تابلو باز می شود یک عدد چراغ روشن می شود تا اگر به هر دلیلی در شب تابلو با مشکل عملکرد مواجه شد بتوان داخل آن را با روشنایی مناسب مشاهده کرد.

ttt (2)

همچنین در شکل بالا یک عدد ساعت نجومی (ساعت  نجومی دستگاهی است که بدون نیاز به دریافت نور با استفاده از فرمول های نجومی و با وارد نمودن طول و عرض جغرافیایی طلوع و غروب خورشید را به صورت بسیار دقیق محاسبه نموده و عمل قطع و وصل روشنایی را با کمترین خطا انجام می دهد) مشاهده می شود که با توجه به اختلاف شبانه روز در طول سال برنامه ریزی شده و زمان قطع و وصل چراغ های محوطه را کنترل می کند. به این ترتیب که از mcb بغل ساعت نجومی به سمت کنتاکتور در شکل اول ورودی وارد شده و از ساعت نجومی نیز فرمانی از طریق سیم به ترمینال خروجی فاز به  سمت کنتاکتور می رود و این به معنی این است که زمانی که طبق تنظیمات ساعت نجومی هوا تاریک شد و نیاز به روشن شدن چراغ های محوطه بود برق از طریق mcb  63 آمپری و از طریق اعمال فرمان ساعت نجومی به کنتاکتور چراغ ها روشن و در زمان نیاز به قطع بودن ساعت فرمان قطع به کنتاکتور را صادر می کند در تمام این فرایند mcb در حالت وصل قرار دارد. به هر حال و با گذر از این موضوع دو کلید کاردی که به رنگ های مشکی با جریان 250 آمپر وارد تابلو های داخل آپارتمان و یا مجتمع مسکونی می شود .

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون مونتاژ تابلو کنتوری اینجا کلیک کنید

نوشته های مشابه

آشنایی با سیتم های مانیتورینگ

آشنایی با سیتم های مانیتورینگ عنوان فایلی رایگان است که در سایت آموزش تابلو برق و تاسیسات الکتریکی قرار گرفت…

مبدل DC به AC

تاریخچه اولین روش برای انتقال انرژی الکتریکی با جریان مستقیم توسط یک مهندس سویسی با نام رن تیوری (Rene Thury)…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *