/ در دانلود های رایگان / توسط
آخرین زمان ویرایش:

مقاومت شنت

در این پست از آموزش تابلو برق کاتالوگ مقاومت شنت قرار می گیرد. شنت برای اندازه گیری جریان DC به کار می رود به طوری که یک سر سیم مثبت به ترمینال X1  و سر دیگر آن به ترمینال X2 وصل می شوید.در واقع مقاومت شنت به صورت سری در مدار قرار می گیرد. در  مثالهای مهم کاربرد به هم بستن متوالی و موازی سیم ها مدارهای گوناگون با وسایل اندازه گیری ولتاژ و جریان است. فرض کنید آمپرسنجی دارید که برای اندازه گیری جریان ماکزیمم Imax طراحی شده است و می خواهیم جریان زیادتری را اندازه بگیریم. در این حالت مقاومت کوچک r را موازی با آمپرسنج می بندیم،در این صورت بخش بزرگی از جریان از این مقاومت عبور می کند. این مقاومت را شنت یا گذرگاه فرعی می نامند.

اگر مقاومت آمپرسنج را با R نشان دهید و فرض نمایید که R به اندازه n بار r می باشد R=nr به عبارتی n=R/r به علاوه جریان ها را در مدار آمپرسنج و شنت به ترتیب با I و Iaو Ish بگیرید. در چنین صورتی بر طبق قانون اهم خواهیم داشت:
Ish=nIa

بنابر این جریان کل مدار عبارت خواهد بود با: (Ia=I/(n+1

پس جریان Ia در آمپرسنج یک بر (n+1) برابر جریان در مدار است. در نتیجه با کمک شنت می توان وسیله معینی را برای اندازه گیری جریانی به کار برد که n+1 بار بزرگتر از جریانی است که وسیله برای آن طراحی شده است. ولی وسیله فقط یک بر (n+1)جریان مورد اندازه گیری را ثبت می کند. یعنی حساسیت آن به یک بر n+1 مقدار قبلی اش کاهش یافته است.

مقدار تقسیم درجات در این مورد با ضریب n+1 افزایش یافته است. مثلا اگر انحراف عقربه آمپرسنج مربوط به 1A و مقاومت شنت یک چهارم مقاومت وسیله باشد. همان انحراف با وجود شنت به جریان 5A مربوط است. شنت ها معمولا طوری انتخاب می شود که مقدار تقسیم درجات با ضریب 10 و 100 یا 1000 افزایش یابد. برای این منظور مقاومت شنت باید 9/1 و 99/1 یا 999/1 مقاومت آمپرسنج باشد.

به طور کلی اگر بخواهیم حساسیت وسیله ای را با مقدار اولیه اش کاهش دهیم، مقاومت شنت باید برابر (r=R/(n-1 باشد. اتصال موازی شنت با وسیله اندازه گیری با هدف تقلیل حساسیت آن ، شنت کردن یا گذرگاه فرعی دادن نامیده می شود

مشخصات محصول رایگان

تعداد صفحات: 1

حجم فایل: 3.43 مگابایت

فرمت فایل: PDF

نرم افزار مورد نیاز: آکروبات ریدر

جهت دانلود مقاوت شنت کلیک کنید.

همچنین می توانید برای آشنایی با قطعات الکتریکی و مکانیکی در تابلو برق اینجا کلیک کنید.

index

نوشته های مشابه

نقشه خوانی مدارهای الکتریکی

نقشه خوانی مدارهای الکتریکی عنوان مطلب ایست که در این پست از سایت آموزش تابلو برق قرار می گیرد.علائم الکترونیک…

تابلو برق

تابلو برق عبارت است از فضايي که تجهيزات برقي در آن نصب مي شوند. در تعريف تابلو برق لزومي ندارد…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *