/ در تاسیسات الکتریکی / توسط

طراحی سیستم زمین و اندازه گیری مقاومت زمین

در این پست از سایت آموزش تابلو برق دو فایل در مورد طراحی سیستم زمین و اندازه گیری مقاومت زمین که با عنوان طراحی سیستم زمین و اندازه گیری مقاومت زمین است در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد.در ادامه می توانید دو فایل را دانلود کرده و مورد مطالعه قرار دهید.

لازم به ذکر است که جزوه اول به صورت فایل انگلیسی بوده و جزوه دوم به صورت فارسی بوده و با قیمت بسیار ناچیز در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد.جزوه دوم در برخی سایت ها با قیمت 20 هزار تومان به فروش می رسد.

اندازه گیری مقاومت زمین

برای اندازه گيری مقاومت الکتريکی زمين بايد با استفاده از يک منبع جريان ٫ جريانی را به زمين تزريق کنيم و اين جريان در مسيرهای مختلفی در لايه های زمين به صورت شعاعی پخش ميشود و گراديان ولتاژی در زمين ايجاد ميکند با اندازه گيری ولتاز و تقسيم آن بر جريان تزريق شده در واقع مقاومت را ميتوانيم داشته باشيم و برای اين کار از روشهای مختلفی استفاده ميشود که يکی از اين روشها ۶۲٪ می باشد .

روش ۶۲٪ برای اندازه گيری گراند

در اين روش که معمولا بهترين و مطمئن ترين روش است با استفاده از دستگاه ارت سنج سه سيمه به اين نحو عمل ميکنيم که محل اتصال وسيم کوتاه سبز و با اس (E(Xبه عنوان نقطه ارسال جريان و اندازه گيری ولتاژ به صورت مشترک ميباشد و انصال(S(Y که با رنگ آبی و طول متوسط است جهت اندازی گيری ولتاژ در ميانه مسير می باشد و محل اتصال آخر که به عنوان مسير بسته شدن جريان می باشد و با علامت (H(Zو با رنگ قرمز و بيشترين طول می باشد .

اتصال E را به گراند اجرا شده وصل ميکنيم معمولا طول سيم قرمز يا H 20 متر يا ۴۰ متر است و و سيم آبی را در فاصله ۶۲٪ اين فاصله قرار ميگيرد يعنی ۵/۱۲ متری يا ۲۵ متری قرار ميگيرد.

جهت دانلود رایگان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

دریافت لینک


جهت دریافت لینک کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید, سپس لینک دانلود بصورت خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد

 طراحی سیستم زمین

هدف از گرد آوري اين مقاله کمک به پیمانکاران جهت درک عميق تر مفاهيم مربوط به سيستم هاي زمين و آشنائي با روشهاي روز آمد و کار آمد اين بخش از مهندسي برق است که گر چه در گذشته بي توجه با آن برخورد ميشده ولي در وضعيت فعلي مملکت و حجم عظيم پروژه هاي صنعتي و پيشرفت فن آوري، جايگاه خودرا پيدا کرده و مطمئنآ در آينده هم بهتر از وضعيت فعلي خواهد بود.

در اين مقاله سعي بر آن است تا با زبان ساده و تصاوير شماتيک ، مفهوم براي خواننده جابيفتد ، اما به علت دامنه وسيع موضوع و تعدد مباحث در مواردي که نياز به توضيحات بيشتر ميباشد به مراجع ضميمه که به صورت فايل الکترونيکي در اختيار شما قرار داده شده است مراجعه فرمائيد.

جهت دانلود  طراحی سیستم زمین کلیک کنید.

نوشته های مشابه

تایمر راه پله و آشنایی با آن

در این پست از سایت آموزش تابلو برق به بررسی تایمر راه پله و روش بستن آن اشاراتی خواهیم کرد.تایمر…

تب چنجرها

در این پست از سایت آموزش تابلو برق اطلاعاتی پیرامون تب چنجر در اختیار شما کاربران گرامی قرار می گیرد.…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *